Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Zmiany w opłatach drogowych – co nowego czeka branżę transportową?

1 marca 2024

W związku z obowiązującą Dyrektywą Unijną o opłatach drogowych wszystkie kraje członkowskie do podstawowej stawki myto muszą doliczyć koszt emisji CO2. Wdrożenie tych przepisów powinno nastąpić do 25 marca 2024r. Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule, Niemcy wprowadzili tę opłatę już w grudniu 2023r., natomiast Austria oraz Litwa na początku bieżącego roku. Zgodnie z harmonogramem pracy sejmu, podobne zmiany w Polsce zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od października. Warto zaznaczyć, iż opłaty drogowe w kraju wzrosły już o 15%.

Eksperci przewidują, że nie tylko stawki za sieci dróg się zwiększą, ale również ich długość. Ponadto, branża kolejowa domaga się zrównania opłat w transporcie samochodowym i kolejowym. Wiceminister infrastruktury ds. kolei Piotr Malepszak podkreśla, iż „Przewoźnicy (…) towarowi uiszczają opłaty za każdy przejechany po torach kilometr. Tymczasem przewoźnicy drogowi płacą za dostęp do niecałego 1 procent sieci dróg publicznych”.

Czy branża transportowa będzie musiała podnieść kolejne stawki? Czy podejmowane będą działania mające na celu zmniejszenie kosztów dla kolei? Odpowiedzi na te pytania poznamy wkrótce, ale jedno jest pewne: osoby pracujące w logistyce muszą stale monitorować zmiany opłat, ponieważ każde państwo może dobrowolnie wyliczać składki drogowe.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu

    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!