Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Wzrost stawek myta w Niemczech

1 grudnia 2023

Od 1 grudnia, w wyniku nowej ustawy uchwalonej przez Bundestag, wzrosną opłaty za korzystanie z niemieckich dróg i autostrad przez ciężarówki. To istotna podwyższa, która wynosi ponad 80% dla pojazdów z normą EuroVI, sięgając aż 35,4 centa za kilometr.
Dodatkowo, od lipca 2024 roku #myto obejmie również ciężarówki o masie do 3,5 tony (dotychczas opłata ta była pobierana jedynie od samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony).
Tego rodzaju podwyżki będą miały znaczący wpływ na ceny usług transportowych dla kontrahentów. Naszym zdaniem to zwykli konsumenci odczują ich skutki. Producenci będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów, aby pokryć koszty związane z podwyższonymi opłatami za transport. W ostatecznym rozrachunku, to nabywcy będą ponosić konsekwencje tego wzrostu cen.
Kolejnym państwem, które chce wprowadzić zmiany opłat jest Austria. Od 2024r. do kosztów związanych z ruchem drogowym, wynikających z zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu, a także kosztów infrastruktury, pojawi się opłata za emisję CO2. Ten innowacyjny system, nazwany GO-MAUT, będzie obejmował pojazdy o wadze powyżej 3,5 tony. Aby określić klasę emisji, będzie można skorzystać z dedykowanego kalkulatora, który jednocześnie nie zapewnia, że wynik będzie poprawny, aktualny i kompletny.
Ciągle zmieniające się przepisy, wzrost opłat oraz podnoszące się ceny paliwa negatywnie wpływają na całą branżę transportową. Większe przedsiębiorstwa powinny sobie poradzić, natomiast sytuacja mniejszych firm będzie naprawdę trudna.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu

    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!