Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Parlament Europejski przedłuża zawieszenie ceł importowych dla Ukrainy

25 kwietnia 2024

Parlament Europejski w Strasburgu Źródło:PAP/EPA / Ronald Wittek

Parlament Europejski w Strasburgu

Źródło: PAP/EPA / Ronald Wittek.

Solidarność UE z Ukrainą

23 kwietnia Parlament Europejski przedłużył zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne do 25 czerwca 2025r. Głosowało 603 eurodeputowanych, z czego 428 było za, 131 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Decyzję uzasadniano chęcią pomocy Ukrainie w obliczu ciągle trwającej agresji rosyjskiej. Sprawozdawczyni projektu – Europosłanka Sandra Kalniete (EPL) stwierdziła, że taka forma wsparcia handlu jest symbolem solidarności UE z Ukrainą oraz stanowi ochronę interesów europejskich rolników.

Hamulec awaryjny dla produktów wrażliwych

Dzięki temu rozporządzeniu Komisja będzie mogła skorzystać z tzw. „hamulca awaryjnego” w przypadku produktów wrażliwych, m.in.: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, kaszy, miodu i owsa. Ponadto jeśli ich import przekroczy średnią wielkość importu w drugiej połowie 2021r., a także w całym 2022 i 2023, ponownie będzie możliwe nałożenie ceł.

Rozporządzenie formalnie musi zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca, a po tej dacie automatycznie ma wejść w życie ww. dekret.

Układ o stowarzyszeniu z Ukrainą

W 2016r. utworzono Układ o stowarzyszeniu Unii Europejskiej z Ukrainą, który ma na celu : „stworzenie pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA)”. Strony zobowiązały się do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju inwestycji i handlu. Kluczowe w tym przypadku jest stopniowe znoszenie kontyngentów taryfowych oraz taryf celnych. Po inwazji Rosji, UE wprowadziła autonomiczne środki handlowe ATM, umożliwiające bezcłowy dostęp dla wszystkich produktów ukraińskich. W 2023r. przedłużono je o rok, a w styczniu KE zaproponowała przedłużenie zawieszenia na kolejny rok z dodatkowymi zabezpieczeniami w celu ochrony unijnego rynku.

Warto również wspomnieć, że Parlament Europejski podjął decyzję o przedłużeniu podobnego wsparcia dla Mołdawii na kolejny rok.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu

    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!