25 kwietnia 2024
Parlament Europejski w Strasburgu
Źródło: PAP/EPA / Ronald Wittek.
Solidarność UE z Ukrainą
23 kwietnia Parlament Europejski przedłużył zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne do 25 czerwca 2025r. Głosowało 603 eurodeputowanych, z czego 428 było za, 131 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Decyzję uzasadniano chęcią pomocy Ukrainie w obliczu ciągle trwającej agresji rosyjskiej. Sprawozdawczyni projektu – Europosłanka Sandra Kalniete (EPL) stwierdziła, że taka forma wsparcia handlu jest symbolem solidarności UE z Ukrainą oraz stanowi ochronę interesów europejskich rolników.
Hamulec awaryjny dla produktów wrażliwych
Dzięki temu rozporządzeniu Komisja będzie mogła skorzystać z tzw. „hamulca awaryjnego” w przypadku produktów wrażliwych, m.in.: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, kaszy, miodu i owsa. Ponadto jeśli ich import przekroczy średnią wielkość importu w drugiej połowie 2021r., a także w całym 2022 i 2023, ponownie będzie możliwe nałożenie ceł.
Rozporządzenie formalnie musi zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca, a po tej dacie automatycznie ma wejść w życie ww. dekret.
Układ o stowarzyszeniu z Ukrainą
W 2016r. utworzono Układ o stowarzyszeniu Unii Europejskiej z Ukrainą, który ma na celu : „stworzenie pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA)”. Strony zobowiązały się do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju inwestycji i handlu. Kluczowe w tym przypadku jest stopniowe znoszenie kontyngentów taryfowych oraz taryf celnych. Po inwazji Rosji, UE wprowadziła autonomiczne środki handlowe ATM, umożliwiające bezcłowy dostęp dla wszystkich produktów ukraińskich. W 2023r. przedłużono je o rok, a w styczniu KE zaproponowała przedłużenie zawieszenia na kolejny rok z dodatkowymi zabezpieczeniami w celu ochrony unijnego rynku.
Warto również wspomnieć, że Parlament Europejski podjął decyzję o przedłużeniu podobnego wsparcia dla Mołdawii na kolejny rok.