25 października 2024
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Wdraża on dyrektywę Unii Europejskiej dotyczącej użytkowania najmowanych pojazdów. Dzięki temu polscy przewoźnicy otrzymują możliwość korzystania z aut zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu na terytorium innego państwa UE.
Zasady użytkowania pojazdów
Zgodnie z nowymi regulacjami, korzystanie z pojazdów zarejestrowanych w innych krajach UE będzie ograniczone czasowo. Przewoźnicy będą mogli używać takich aut przez:
– 3 miesiące w przypadku krajowego lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy, licząc od dnia zgłoszenia pojazdu,
– 2 miesiące w danym roku kalendarzowym, także od dnia zgłoszenia, w przypadku niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy.
Korzyści nowelizacji ustawy
Nowelizacja ustawy ma na celu szybkie reagowanie na sezonowe wzrosty zapotrzebowania na transport. Dzięki niej, polscy przewoźnicy będą mogli efektywniej zarządzać swoją flotą i zmniejszyć koszty operacyjne. Co więcej, otwarcie na wynajem pojazdów przez firmy z innych krajów UE, może przyczynić się do poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim.
Opracowanie planów kontroli
Aktualnie trwają pracę nad strategią kontroli przewozów kabotażowych. Główny Inspektor Transportu Drogowego, Komendant Główny Policji i Szef Krajowej Administracji Skarbowej opracowują rozwiązania przeciwdziałające nieuczciwej konkurencji. Chodzi tutaj m.in.: o przedłużanie czasu najmu pojazdów. Jak podkreślają służby, podejmą się szeregu działań, aby dbać o polskie firmy i ich konkurencyjność na rynku UE.
Podsumowanie
Chociaż nowelizacja będzie dopiero przedmiotem prac parlamentu, następnie czeka ją podpis prezydenta, można odnieść wrażenie, że ministerstwo infrastruktury stara się wspierać transport. Wprowadzenie nowych regulacji ma potencjał, by znacząco wpłynąć na konkurencyjność polskich przewoźników na rynku europejskim.