Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Nowe sankcje wobec Białorusi

9 lipca 2024

W ostatnich tygodniach sytuacja na Ukrainie staje się coraz bardziej napięta, a działania Rosji budzą obawy społeczności międzynarodowej. Jednym z krajów, który wyraził swoje poparcie dla agresora, jest Białoruś. W odpowiedzi na te działania, Unia Europejska zdecydowała się na nałożenie na ten kraj kolejnych sankcji.

Źródło: 300gospodarka.pl

Rozszerzenie sankcji

29 czerwca Rada Europejska podjęła decyzję, aby jeszcze bardziej obciążyć Białoruś. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim handlu, usług oraz transportu. Jednym z nich jest zakaz transportu drogowego towarów z Białorusi na terytorium UE o przyczepy i naczepy zarejestrowane w tym kraju. Dotyczy to również przypadków, gdy są one ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane poza rym krajem. Decyzja ta ma na celu ograniczenie możliwości przewozu towarów i utrudnienie działalności gospodarczej białoruskim przedsiębiorstwom. Kolejny zakaz dotyczy tranzytu towarów o technologiach podwójnego zastosowania, które mogą wzmocnić obronność i bezpieczeństwo. Wprowadzono również ograniczenie prowadzenia działalności na terytorium UE dla przedsiębiorstw z udziałem białoruskiego kapitału. Od 2 sierpnia br. sankcje będą obejmować te firmy, które po 8 kwietnia 2022 roku zarejestrowały swoją siedzibę na terenie UE, a także w których co najmniej 25% udział, posiadają podmioty z Białorusi.

Jak podkreśla minister infrastruktury Dariusz Klimczak: ,,Nasze konsekwentne starania doprowadziły do rozszerzenia sankcji na Białoruś w obszarze transportu drogowego. Przyjęty pakiet znacząco uszczelnia reżim sankcyjny wobec Rosji, jeszcze bardziej utrudniając jego obchodzenie, a wprowadzone w nim obostrzenia w obszarze transportu drogowego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskiej branży transportowej”.

Nowe sankcje wprowadzone przez Unię Europejską wobec Białorusi są reakcją na poparcie agresji przez Rosję. Mają one na celu ograniczenie możliwości przewozu towarów, utrudnienie działalności gospodarczej białoruskich przedsiębiorstw i zmniejszenie wpływu Białorusi na sytuację na Ukrainie. Sankcje te mają również istotny wpływ na gospodarkę białoruską, szczególnie w branży transportowej, eksportowej i surowcowej.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu

    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!