Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie trudnej sytuacji firm transportowych

20 maja 2024

źródło: warsztat.pl

Sytuacja firm transportowych

Branża transportowa boryka się z wieloma problemami. Konflikt na Morzu Czerwonym, liczne strajki m.in. na granicy oraz szereg przepisów, a także regulacji unijnych, do których muszą dostosować się firmy, spowodowały, że wiele z nich nie poradziło sobie z obecną sytuacją. Jak pokazują dane w I kwartale 2023r. zlikwidowano 120 firm przewozowych, a 1,4 tysiąca znajduje się w restrukturyzacji. Dla porównania w 2021r. takich przedsiębiorstw było aż czterokrotnie mniej.

Branża transportowa w kryzysie: List otwarty do premiera

W kwietniu z inicjatywy Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych wystosowano list otwarty do premiera. Zwrócono uwagę na ciężką sytuację branży transportowej oraz brak wsparcia ze strony rządu. Sytuacji nie polepsza również szereg obciążeń, z jakimi muszą poradzić sobie firmy. Chodzi tu o składki na ubezpieczenia, licencje których koszt stale rośnie. Dla przykładu podano kraje, które wspierają branżę, a nie dodatkowo obciążają ją zobowiązaniami. Zwrócono uwagę, jakie wydatki wiążą się z wymianą tachografów.

Apel rzecznika MŚP

Do sytuacji branży odniósł się rzecznik MŚP. Wyraził swoją aprobatę oraz wsparcie. Zauważył, że kraje takie jak: Litwa, Rumunia, Węgry oraz Bułgaria wdrażają wymogi Pakietu Mobilności, aby jak najmniej obciążyć firmy. “W świetle tych danych ponawiam apel do Pana Premiera o przyspieszenie negocjacji z branżą transportu drogowego i wypracowanie systemowych rozwiązań, które zapewnią jej dalszy rozwój. Ze swojej strony deklaruję pełną wolę włączenia się w te prace” – pokreślił w swym liście do premiera Adam Abramowicz.

Postulaty branży

Sytuacja firm jest trudna. Wiele z przewoźników zmniejsza swoją flotę, a także zwalnia pracowników. Apelują oni do prezydenta, aby przyjęto jakiekolwiek działania na rzecz branży. Przedstawiono 7 postulatów:

1. zmiana przepisów dotyczących Pakietu Mobilności,

2. zmiana przepisów dotyczących szkoleń kierowców zawodowych,

3. przywrócenie zezwoleń przy przewozach dwustronnych między Polską a Ukrainą,

4. zwiększenie liczby kontroli drogowych przewoźników zagranicznych,

5. obniżenie wysokości stawki zdrowotnej,

6. otwarcie dodatkowego przejścia z Białorusią,

7. monitorowanie sytuacji na przejściu granicznym w Krotoszynie.

Jak podkreślili przedstawiciele branży: jeśli żaden z apeli nie przyniesie rezultatów, rozważany jest strajk generalny.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu





    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!