Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Kontrole graniczne z Niemcami

19 września 2024

Źródło: businessinsider.com.pl

Nowa rzeczywistość

Od 16 września 2024 roku, na wszystkich przejściach granicznych z Niemcami wprowadzono kontrole, które mają na celu ograniczenie nielegalnej migracji. Te zmiany, jak podkreśla Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych, są również podyktowane potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia islamskim terroryzmem. W obliczu tych działań, premier Polski- Donald Tusk, określa sytuację jako „zawieszenie strefy Schengen na dużą skalę” i apeluje do innych krajów graniczących z Niemcami o wspólne konsultacje na forum Unii Europejskiej.

Skutki dla transportu i handlu

Wprowadzenie kontroli granicznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla sektora transportowego. Przewoźnicy zmagają się z gigantycznymi kolejkami oraz korkami, które znacznie wydłużają czas przejazdu. Taka sytuacja nie tylko wpływa na komfort podróży kierowców, ale przede wszystkim na efektywność i terminowość dostaw. Firmy transportowe, które dotychczas mogły realizować 4-5 kursów tygodniowo, teraz muszą liczyć się z ograniczeniem do około 2 kursów. To z kolei przekłada się na opóźnienia w dostawach, co może skutkować niedotrzymywaniem terminów wynikających z umów z kontrahentami. W rezultacie, przewoźnicy narażeni są na kary umowne, które będą musieli ponieść z własnej kieszeni.

Wzrost kosztów transportu

Eksperci przewidują, że zaistniała sytuacja doprowadzi do znacznego wzrostu kosztów transportu. Dłuższe czasy oczekiwania na granicach, konieczność reorganizacji tras oraz ewentualne kary umowne to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stają firmy transportowe. Wzrost kosztów będzie miał również wpływ na ceny towarów, co może przełożyć się na wyższe ceny dla konsumentów.

Nowe wyzwania

W obliczu tych zmian, kluczowe będzie podjęcie działań mających na celu minimalizację negatywnych skutków dla sektora transportowego. Apel premiera Tuska o konsultacje z innymi krajami graniczącymi z Niemcami może okazać się krokiem w stronę rozwiązania problemu. Wspólne podejście państw Unii Europejskiej do kwestii kontroli granicznych może pomóc w przywróceniu swobodnego przepływu towarów i ludzi w strefie Schengen. W miarę jak sytuacja się rozwija, konieczne będzie monitorowanie wpływu tych działań na gospodarki krajów członkowskich oraz na codzienne życie obywateli. Współpraca międzynarodowa oraz elastyczność w podejściu do nowych wyzwań będą kluczowe dla przyszłości transportu w Europie.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu





    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!