Transport WNP: +48 85 67 69 833

Transport UE: +48 85 67 69 838

Dział kolejowy: +48 885 555 711

Sekretariat: +48 85 67 69 800

Zapytaj o ofertę

Protest polskich przewoźników

19 czerwca 2024

źródło grafiki: obserwatorlogistyczny.pl

Protest polskich przewoźników

Sytuacja branży transportowej

W poprzednich artykułach zwracaliśmy uwagę na trudną sytuację firm transportowych. Zmieniające się przepisy, rosnące opłaty, sytuacja polityczna na świecie powodują, że kryzys w branży się pogłębia. W związku z tym, przedstawiciele sektora transportowego wystosowali apel do premiera o podjęcie odpowiednich kroków.

Szczegóły: www.bagat.eu/apel-rzecznika-msp-do-premiera-w-sprawie-trudnej-sytuacji-firm-transportowych/

Spotkanie z rządzącymi

10 czerwca br. doszło do spotkania pomiędzy reprezentacją Ministerstwa Infrastruktury oraz Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych TRANS, a także 50 prezesami dużych firm transportowych. Rozmowy przede wszystkim dotyczyły pogłębiającego się kryzysu. Przedstawiono aktualne problemy oraz bariery w prowadzeniu działalności. Przedstawiono rozwiązania, które zniwelują straty. Są to m.in.:

– wprowadzenie dopłat albo umorzeń przy składkach ZUS,

– rygorystyczne kontrole firm zagranicznych (takie jakie przechodzą polskie przedsiębiorstwa),

– zmniejszenie oskładkowania wynagrodzeń dla kierowców,

– powrót do wynagrodzeń dla kierowców na zasadzie „płaca minimalna plus dodatki”,

– refundacja kosztów związanych z wymianą tachografów w starszych ciężarówkach,

– wprowadzenie max. terminu płatności dla firm transportowych do 30 dni.

Reprezentująca rząd Renata Rychter, podkreśliła, że zna problemy branży przewoźniczej. Zapowiedziała, że Ministerstwo zajmie się pracami nad ww. postulatami. Niestety, żadne konkrety dotyczące terminów lub propozycji ze strony rządzących nie padły.

Przewoźnicy zapowiadają protest

Przewoźnicy obawiają się, że po raz kolejny zostaną pozostawieni sami sobie. Tym razem, zapowiedzieli, że w przypadku braku jakichkolwiek działań ze strony rządu, w pierwszą sobotę wakacji, czyli 22.06. zorganizują protest. Obejmowałby kluczowe węzły autostradowe oraz główne drogi. Ponadto, podkreślili, że strajk może potrwać przez cały okres wakacji.

Aktualizacja 19.06. z godziny 14:00

  • W województwie zachodniopomorskim wójt gminy Goleniów wycofał zgodę na protest. Zgodnie z prawem można to zrobić nie później niż 96 godzin przed planowanym strajkiem. W tym przypadku było to ok. 90. Przewoźnicy zgłosili zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
  • Zgody nie udzielił również wójt gminy Siedlce, w związku z tym protest będzie miał charakter spontanicznego zgromadzenia. Jak podaje prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów: „ciągniki ruszą ze stacji paliw w Siedlcach i przejadą 35 km do Międzyrzeca Podlaskiego na skrzyżowaniu DK2 i DK19.” Przedstawiciel OSMPDiS przynał, że popełnił błąd w datach we wniosku więc składa kolejną prośbę o udzielenie zgody na protest w dniu 28.06.,
  • Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych „Trans” zbyt późno złożyło wnioski więc strajki przełożono na 28.06. – planowana blokada skrzyżowania A1 i A4.

Aktualizacja 21.06. z godziny 15:00

  • Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad Oddział w Szczecinie planowane są utrudnienia na autostradzie A6 przed węzłem Rzęśnica w godzinach 7:00-15:00.
  • Blokada prawego i awaryjnego pasa na jezdni do Świnoujścia. Na węźle Koszalin Zachód w godzinach 8:00-14:00blokada jezdni S11 do Kołobrzegu (ruch przez łącznice węzła).
  • Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu zapowiedział strajk w dniach od 22 do 27 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim. Zablokowany całkowicie będzie ruch na skrzyżowaniu dróg DK2 iDK19 w godzinach 8:00-18:00.

Aktualizacja 24.06. z godziny 8:00

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zapowiedziało, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, protesty będą obywały się w każdą sobotę wakacji. Zgłoszono kolejną blokadę A6/S3 pod Szczecinem na 29 czerwca.

Aktualizacja 11.07. z godziny 9:00

Zachodniopomorscy przewoźnicy planują zablokowane drogi ekspresowej S3 na odcinku między węzłami Pyrzyce i Gryfino. Protest ma potrwać od 7:30 do 14:30. Przepuszczane będą autokary, ciężarówki powyżej 3,5 tony oraz pojazdy służb mundurowych oraz ratowniczych.

    Zapytaj o bezpłatną wycenę transportu

    Zapytaj o cenę transportu





    Zaufali nam

    Nasi Klienci

    Don`t copy text!